Kedvencünk egészségvédelme
A kutyáink jólétének a biztosítása a legfontosabb feladatunk. Ez azonban igényel némi háttértudást. Próbáltunk pár olyan tipikus egészségügyi problémát összeszedni, amelyek a legtöbb kutyatartót foglalkoztatja, illetve bizonyos fajtaspecifikus betegségeket is.
Csípőízületi diszplázia
Sokszor hallhatjuk, hogy diszplázia, de mi is ez, mik a tünetei? A diszplázia - görög eredetű szó- rendellenes fejlődést jelent. Többnyire nagy testű kutyák csípő, esetleg váll és könyök elváltozásaiban mutatkozik meg. Az ízületeket alkotó csontvégek, illetve az azokat borító porcfelületek nem illeszkednek megfelelően egymáshoz. Ebből az illeszkedési hibából eredően a későbbiek során részleges ízületi ficam, porckopások, ízületi elváltozások alakulhatnak ki a diszplázia típusától és súlyosságától függően. A diszplázia enyhébb formáinál a kutya akár tünetmentesen is leélheti az életét, súlyosabb diszplázia estén viszont komoly mozgászavar, állandósult ízületi fájdalommal járó sántaság is kialakulhat.
Kialakulását tekintve a betegség 50%-ban genetikailag öröklődő hajlamosság, 50%-ban pedig a tartási körülmények befolyásolják. Genetikai hajlam: A diszplázia hajlama 50%-ban öröklődhet. Tehát a diszplázia kialakulásáért felelős géneket öröklött úton szerezheti a kutya megszületése előtt. A betegség kialakulása így eleve meghatározott, amit kisebb mértékben lehet csak később befolyásolni a megfelelő tartási, táplálkozási, mozgatási körülményekkel. A megszületés pillanatában a csípőizületek egészségesnek tűnnek, a genetikailag meghatározott kóros csípőalakulás csak a növekedés kapcsán jön létre. A betegség tünetei már fél és egy éves kor körül kialakulhatnak, de a későbbi életkorban bármikor jelentkezhetnek. A diszplázia klasszikus esete lehet a későn jelentkező kóros elváltozásnak. A kutya évekig tünetmentes lehet, majd drasztikusan elkezd romlani az állapota. Tartási körülmények: Nagytestű, gyors növekedésű kutyakölyköknél fontos szempont, hogy a növekedési ütemet visszafogjuk. A kifejlett kori testsúly és méret sosem függ a növekedés ütemétől. A megfelelő testsúlygyarapodás megítélésben ne a fajtára jellemző ideális testtömeg, hanem az állat kondíciója legyen mérvadó. Csökkentett fejadaggal sokkal egészségesebb, felnőtt állatot nevelhetünk. Nem szabad a növekedésben lévő kölyökkutyát futtatni, túráztatni, munkába fogni, lépcsőztetni mert ez a testtömegtől túlterhelt, még kialakulatlan ízületek deformálódásához vezethet. Azt szoktuk javasolni, hogy olyan mozgásformát válasszon a gazdi, amelyben a kedvence jelezni tudja, ha elfáradt. Egy kis labdázás vége általában az lesz, hogy a kölyök elfárad, és megunja. Ez pont elegendő mozgás számára. Viszont pórázon hosszabb sétákat tenni nem javasolt. A kutya annyit megy, amennyit a gazdája, és nem fogja tudni jelezni, hogy neki elég lesz mára. A csípőízületi diszplázia fokozatai: HD/A - mentes minősítés HD/B - majdnem mentes, vagy átmeneti forma HD/C - enyhe diszplázia HD/D - közepes diszplázia HD/E - súlyos diszplázia A tenyészetünkben levő összes kutya diszpláziára szűrt és betegségtől mentes. Így minimálisra tudjuk redukálni a kóros elváltozás genetikai öröklődésének lehetőségét. Ahhoz, hogy Te is biztosítani tudd a kölyök számára a legmegfelelőbb tartási körülményeket, kérlek olvasd el a "takarmányozás" és a "nevelés" irományokat is. |
DSRA (dental-skeletal-retinal anomaly)
A DSRA (dental-skeletal-retinal anomaly) egy viszonylag új keletű, a tudomány jelen állása szerint fajtaspecifikus megbetegedés. A súlyos egészségügyi problémák a legtöbb esetben már kölyökkorban jelentkeznek és olyan tüneteket produkál, mint a fogak rendellenes fejlődése, látásproblémák, vakság, süketség, törpeség, növekedési rendellenességek. Gyakori, hogy a beteg kutya a betegség összes tünetét egyszerre produkálja.
A fogak rendellenes fejlődése
A fogászati rendellenességek a leggyakoribbak és különböző mértékben érintik a fogakat. A fogak mutathatják a rendellenességek minimális jeleit, pl. elszíneződést, míg más esetekben a fogak nagyon rossz állapotban vannak.
A zománc hiánya és a dentin kitettsége "üveg" fogakat eredményez, amelyek könnyen törhetnek és szuvasodhatnak. A fogmaradványok eltávolítását a további fertőzés vagy károsodás minimalizálása miatt speciális gondossággal kell elvégezni.
Törpeség
Törpeség vagy növekedési rendellenesség. Ismertek olyan kölykök, akik már fiatal koruktól kezdve kicsik maradtak és nem fejlődtek a koruknak megfelelően. Vannak azonban olyan kutyák is, amelyek az első hónapokban normálisan fejlődnek, de hat hónapos koruk környékén egyértelműen láthatóvá válik a rövidebb lábuk, további jellemző a lábszárak görbesége és a teljes aránytalanság.
Vannak azonban olyan kutyák is, amelyek egy év alatt meglehetősen normális testfelépítésűek és méretűek. Hogy ez hogyan és miért jelentkezik így, az még nem tisztázott. A betegséggel érintett kölykök hajlamosabbak a csonttörésekre.
Vakság
Jellemző a vakság is, amelyet nagyon gyakran sötétben vesznek észre először. Ez PRA (progresszív retina atrófia) néven is megjelenhet. A retina egyre jobban és jobban romlik, amíg a kutya teljesen meg nem vakul. Nem fájdalmas szembetegség, de nem is gyógyítható vagy késleltethető a lefolyása. A kölyökkutyák szemében zöldes fényvisszaverődés látható.
Egyéb tünetek
A süketséget több tulajdonos is említi, néhányuknál hivatalos diagnózist is felállítottak a BAER-teszt segítségével. Ismét változó, hogy milyen korban és milyen mértékben jelentkezik.
További említett tünetek közé tartozik az abnormális viselkedés / tik, veseproblémák és inkontinencia, amely gyakran azután következik be, hogy a kutya már szobatiszta. Továbbá jellemző még a puha és töredezett karmok, amelyek hónapok alatt sem gyógyulnak be.
DSRA és a tenyésztés
A DSRA súlyos betegség, az érintett állatok ritkán érik meg a 2 éves kort. Egyes kölykök olyan súlyosan érintettek, hogy már pár hetes korukban el kell altatni őket.
Az életminőség is veszélybe kerül. A rágás a rossz fogak miatt fájdalmas lehet, a vakság bizonytalanná teszi a kutyát, a csontrendszeri rendellenességek görbe lábakat és duzzadt ízületeket okoznak. A süketség gondoskodik arról, hogy a kutya még inkább a saját világába merüljön.
A műtét -a fogak eltávolítása- és a fájdalomcsillapítók egy ideig segítenek a kutyán, de egy bizonyos ponton a gazdának szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy a kutya életminősége tarthatatlan, mindennapja súlyos fájdalmakkal járnak, emiatt el kell őt altatni. Ez egy nagyon nehéz döntés a tulajdonosok számára.
A tenyésztők egészen a közelmúltig nem tudták, hogy mivel állnak szemben, mivel a tünetek nagyon változóak. Néha még ugyanazon alomban lévő érintett kölykök esetében is.
Az öröklődés nem volt egyértelmű és, mivel a betegség ritka, egyes tenyésztők, akik találkoztak vele, nem voltak őszinték azzal kapcsolatban, így a betegség nem volt nyomon követhető. Emiatt történhetett, hogy a tenyésztők tudtukon kívül és minden bizonnyal akaratlanul is olyan kutyákat használtak tenyésztési programjukban, amelyekről kiderült, hogy valamilyen módon, de érintettek a betegségtől.
Szerencsére ma már van egy teszt, amellyel megtalálhatjuk a betegség hordozóit.
A DSRA megelőzése
A DSRA-ról kiderült, hogy egyetlen recesszív gén okozza, amely autoszomális módon öröklődik. Mit kell tenni a tenyésztés előtt? Ahhoz, hogy a jövőben ne szülessenek beteg állatok, fontos tudni, hogy a szülők hordozók-e, vagy teljesen mentesek a géntől.
A hordozók nem betegek! A hordozók felhasználhatók a tenyésztési programban, ha mentes partnerrel párosítják őket.
Hogyan néz ki ez a gyakorlatban? Mentes-mentes párosításból minden leszármazott mentes lesz, miközben, ha mentes kutyát párosítunk hordozó kutyával, akkor a kölykök 50% eséllyel lesznek mentesek és 50% eséllyel lesznek hordozóak. Amennyiben mentes állatot párosítunk egy beteg állattal, még abban az esetben is csak hordozó egyedekkel kell számolnunk. Hordozó állat hordozóval történő párosítása esetén viszont 25% eséllyel születhet DSRA beteg kölyök.
Mi ebből a konklúzió? Amennyiben az adott párosítás legalább egyik tagja bizonyítottan DSRA-tól mentes, úgy a leszármazottak tekintetében nincsen okunk aggodalomra, így bátran vásárolhatunk abból az alomból kölyökkutyát. Amennyiben egyik szülőnek sincsen DSRA szűrése, úgy teljesen lutri vásárlás, hiszen két hordozó kutya esetében egy időzített bomba az adott párosítás.
A DSRA szűrése pofon egyszerű. Egy nyál vagy vérminta beküldését követően a labor pár nap alatt elkészül a konkrét eredménnyel. Ezt követően a tenyésztő rendelkezni fog a szükséges információval ahhoz, hogy a leendő gazdiknak garantálhassa, hogy a tőle származó kölykök 100% biztos, hogy nem lesznek DSRA betegek.
A DSRA szűrés ára az euro árfolyamtól függően 17-18 ezer forint környékén mozog. Egyszeri díj egy olyan tenyészkutya esetében, amelynek ideális esetben sok-sok leszármazottja születik, majd a legtöbb esetben több száz ezer forintért kerülnek gazdihoz.
Azt pedig mindenki döntse el maga, hogy mennyire tekinthető komolynak egy olyan tenyésztő, aki a betegség ismeretében ezen a szűrésen szeretne spórolni.
Az elvégzett szűréseknek köszönhetően a Luxury Guards kennelben mi garantálni tudjuk azt, hogy a tőlünk származó kölykök nem szenvednek majd ebben a borzasztó betegségben!
A fogak rendellenes fejlődése
A fogászati rendellenességek a leggyakoribbak és különböző mértékben érintik a fogakat. A fogak mutathatják a rendellenességek minimális jeleit, pl. elszíneződést, míg más esetekben a fogak nagyon rossz állapotban vannak.
A zománc hiánya és a dentin kitettsége "üveg" fogakat eredményez, amelyek könnyen törhetnek és szuvasodhatnak. A fogmaradványok eltávolítását a további fertőzés vagy károsodás minimalizálása miatt speciális gondossággal kell elvégezni.
Törpeség
Törpeség vagy növekedési rendellenesség. Ismertek olyan kölykök, akik már fiatal koruktól kezdve kicsik maradtak és nem fejlődtek a koruknak megfelelően. Vannak azonban olyan kutyák is, amelyek az első hónapokban normálisan fejlődnek, de hat hónapos koruk környékén egyértelműen láthatóvá válik a rövidebb lábuk, további jellemző a lábszárak görbesége és a teljes aránytalanság.
Vannak azonban olyan kutyák is, amelyek egy év alatt meglehetősen normális testfelépítésűek és méretűek. Hogy ez hogyan és miért jelentkezik így, az még nem tisztázott. A betegséggel érintett kölykök hajlamosabbak a csonttörésekre.
Vakság
Jellemző a vakság is, amelyet nagyon gyakran sötétben vesznek észre először. Ez PRA (progresszív retina atrófia) néven is megjelenhet. A retina egyre jobban és jobban romlik, amíg a kutya teljesen meg nem vakul. Nem fájdalmas szembetegség, de nem is gyógyítható vagy késleltethető a lefolyása. A kölyökkutyák szemében zöldes fényvisszaverődés látható.
Egyéb tünetek
A süketséget több tulajdonos is említi, néhányuknál hivatalos diagnózist is felállítottak a BAER-teszt segítségével. Ismét változó, hogy milyen korban és milyen mértékben jelentkezik.
További említett tünetek közé tartozik az abnormális viselkedés / tik, veseproblémák és inkontinencia, amely gyakran azután következik be, hogy a kutya már szobatiszta. Továbbá jellemző még a puha és töredezett karmok, amelyek hónapok alatt sem gyógyulnak be.
DSRA és a tenyésztés
A DSRA súlyos betegség, az érintett állatok ritkán érik meg a 2 éves kort. Egyes kölykök olyan súlyosan érintettek, hogy már pár hetes korukban el kell altatni őket.
Az életminőség is veszélybe kerül. A rágás a rossz fogak miatt fájdalmas lehet, a vakság bizonytalanná teszi a kutyát, a csontrendszeri rendellenességek görbe lábakat és duzzadt ízületeket okoznak. A süketség gondoskodik arról, hogy a kutya még inkább a saját világába merüljön.
A műtét -a fogak eltávolítása- és a fájdalomcsillapítók egy ideig segítenek a kutyán, de egy bizonyos ponton a gazdának szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy a kutya életminősége tarthatatlan, mindennapja súlyos fájdalmakkal járnak, emiatt el kell őt altatni. Ez egy nagyon nehéz döntés a tulajdonosok számára.
A tenyésztők egészen a közelmúltig nem tudták, hogy mivel állnak szemben, mivel a tünetek nagyon változóak. Néha még ugyanazon alomban lévő érintett kölykök esetében is.
Az öröklődés nem volt egyértelmű és, mivel a betegség ritka, egyes tenyésztők, akik találkoztak vele, nem voltak őszinték azzal kapcsolatban, így a betegség nem volt nyomon követhető. Emiatt történhetett, hogy a tenyésztők tudtukon kívül és minden bizonnyal akaratlanul is olyan kutyákat használtak tenyésztési programjukban, amelyekről kiderült, hogy valamilyen módon, de érintettek a betegségtől.
Szerencsére ma már van egy teszt, amellyel megtalálhatjuk a betegség hordozóit.
A DSRA megelőzése
A DSRA-ról kiderült, hogy egyetlen recesszív gén okozza, amely autoszomális módon öröklődik. Mit kell tenni a tenyésztés előtt? Ahhoz, hogy a jövőben ne szülessenek beteg állatok, fontos tudni, hogy a szülők hordozók-e, vagy teljesen mentesek a géntől.
A hordozók nem betegek! A hordozók felhasználhatók a tenyésztési programban, ha mentes partnerrel párosítják őket.
Hogyan néz ki ez a gyakorlatban? Mentes-mentes párosításból minden leszármazott mentes lesz, miközben, ha mentes kutyát párosítunk hordozó kutyával, akkor a kölykök 50% eséllyel lesznek mentesek és 50% eséllyel lesznek hordozóak. Amennyiben mentes állatot párosítunk egy beteg állattal, még abban az esetben is csak hordozó egyedekkel kell számolnunk. Hordozó állat hordozóval történő párosítása esetén viszont 25% eséllyel születhet DSRA beteg kölyök.
Mi ebből a konklúzió? Amennyiben az adott párosítás legalább egyik tagja bizonyítottan DSRA-tól mentes, úgy a leszármazottak tekintetében nincsen okunk aggodalomra, így bátran vásárolhatunk abból az alomból kölyökkutyát. Amennyiben egyik szülőnek sincsen DSRA szűrése, úgy teljesen lutri vásárlás, hiszen két hordozó kutya esetében egy időzített bomba az adott párosítás.
A DSRA szűrése pofon egyszerű. Egy nyál vagy vérminta beküldését követően a labor pár nap alatt elkészül a konkrét eredménnyel. Ezt követően a tenyésztő rendelkezni fog a szükséges információval ahhoz, hogy a leendő gazdiknak garantálhassa, hogy a tőle származó kölykök 100% biztos, hogy nem lesznek DSRA betegek.
A DSRA szűrés ára az euro árfolyamtól függően 17-18 ezer forint környékén mozog. Egyszeri díj egy olyan tenyészkutya esetében, amelynek ideális esetben sok-sok leszármazottja születik, majd a legtöbb esetben több száz ezer forintért kerülnek gazdihoz.
Azt pedig mindenki döntse el maga, hogy mennyire tekinthető komolynak egy olyan tenyésztő, aki a betegség ismeretében ezen a szűrésen szeretne spórolni.
Az elvégzett szűréseknek köszönhetően a Luxury Guards kennelben mi garantálni tudjuk azt, hogy a tőlünk származó kölykök nem szenvednek majd ebben a borzasztó betegségben!
Gyomorcsavarodás
A gyomorcsavarodás egy rettegett betegség, amely azonnali sebészeti beavatkozás nélkül biztosan az állat elhullásához vezet.
A gyomorcsavarodás fogalma:
A kutyák gyomra anatómiai okokból kifolyólag egy rendkívül tágulékony szerv. Ennek az oka az ősökre vezethető vissza. A kutya őseinek, a farkasoknak nem állt korlátlan táplálék a rendelkezésükre, így a természet úgy intézte, hogy a gyomruk rendkívüli módon tágulékony legyen, hogy egyszerre minél több táplálékot tudjanak felvenni. Ez az ősi tulajdonság sajnos kifejezetten káros a mai, modern, háziasított kutyákra nézve.
A kutya gyomra nagyon lazán van felfüggesztve. Úgy kell elképzelni a kutya teli gyomrát, mint egy vízzel teli hatalmas ballont, amelyet két cérnavékony madzag tart, ami a legkisebb rossz mozdulatra is könnyen átbillenhet.
Gyomorcsavarodás esetén a kutya gyomra megfordul a saját tengelye körül. Ezáltal elzáródik gyomor bejárata és kijárata (nyelőcső, bél). Ennek következménye az, hogy a gyomorban felhalmozódott nagy mennyiségű tartalom sem előre, sem hátra nem tud kiürülni, a pangó gyomorban nagyon gyorsan erjedési folyamatok indulnak meg, gázok szabadulnak fel, amely a gyomor további kitágulásához vezet. Az ekkorra óriásira felfúvódott gyomor nyomást gyakorol a megcsavarodott szervekre, elzárja az emésztőrendszer ereit, és az elzáródott erek miatt a keringés rövid időn belül összeomlik. A hatalmas méretűre tágult gyomor erős nyomást gyakorol továbbá a rekeszizomra is, ami légzési nehézséget, majd fulladást okoz. Tudjuk, hogy a vérkeringés összeomlása, a méreganyagok felszabadulása a vérbe és a légzési elégtelenség önmagukban is mennyire súlyosak, azonban ha belegondolunk, hogy a gyomorcsavarodás során ezek együtt és egyszerre, nagyon gyorsan, mintegy két órán belül jelentkeznek egymás hatását erősítve, akkor könnyen beláthatjuk, hogy mennyire veszélyes ez a betegség.
A gyomorcsavarodás fogalma:
A kutyák gyomra anatómiai okokból kifolyólag egy rendkívül tágulékony szerv. Ennek az oka az ősökre vezethető vissza. A kutya őseinek, a farkasoknak nem állt korlátlan táplálék a rendelkezésükre, így a természet úgy intézte, hogy a gyomruk rendkívüli módon tágulékony legyen, hogy egyszerre minél több táplálékot tudjanak felvenni. Ez az ősi tulajdonság sajnos kifejezetten káros a mai, modern, háziasított kutyákra nézve.
A kutya gyomra nagyon lazán van felfüggesztve. Úgy kell elképzelni a kutya teli gyomrát, mint egy vízzel teli hatalmas ballont, amelyet két cérnavékony madzag tart, ami a legkisebb rossz mozdulatra is könnyen átbillenhet.
Gyomorcsavarodás esetén a kutya gyomra megfordul a saját tengelye körül. Ezáltal elzáródik gyomor bejárata és kijárata (nyelőcső, bél). Ennek következménye az, hogy a gyomorban felhalmozódott nagy mennyiségű tartalom sem előre, sem hátra nem tud kiürülni, a pangó gyomorban nagyon gyorsan erjedési folyamatok indulnak meg, gázok szabadulnak fel, amely a gyomor további kitágulásához vezet. Az ekkorra óriásira felfúvódott gyomor nyomást gyakorol a megcsavarodott szervekre, elzárja az emésztőrendszer ereit, és az elzáródott erek miatt a keringés rövid időn belül összeomlik. A hatalmas méretűre tágult gyomor erős nyomást gyakorol továbbá a rekeszizomra is, ami légzési nehézséget, majd fulladást okoz. Tudjuk, hogy a vérkeringés összeomlása, a méreganyagok felszabadulása a vérbe és a légzési elégtelenség önmagukban is mennyire súlyosak, azonban ha belegondolunk, hogy a gyomorcsavarodás során ezek együtt és egyszerre, nagyon gyorsan, mintegy két órán belül jelentkeznek egymás hatását erősítve, akkor könnyen beláthatjuk, hogy mennyire veszélyes ez a betegség.
A gyomorcsavarodás tünetei:
A betegség tünetei igen jellegzetesek, és néhány órával evés után lépnek fel. Legjellegzetesebb tünet a rendkívüli mértékben felfúvódott, feszes, dobszerű has. A kutya legtöbbször apatikus és a sokk tüneteitől szenved. Tipikus árulkodó jel lehet még, hogy az állat öklendezik, de hányni nem tud. Továbbá nyugtalanság, nyáladzás, légzési nehézségek jelei jellemzőek. Ha ilyen jeleket tapasztalunk, a kutyát haladéktalanul állatorvosi ellátásban kell részesíteni és meg kell operálni. Érdemes az állatorvos felé előre jelezni telefonon, hogy fel tudjon készülni a beavatkozásra. A túlélés esélye attól függ, hogy milyen gyorsan ismerik fel és operálják meg a gyomorcsavarodást. Az elkésett kezelés vagy kezelés hiánya biztosan az állat elhullásához vezet. Megelőzési lehetőségek: A gyomorcsavarodás kimenetele kétes, a műtéti ellátás összetett, az utókezelés hosszadalmas. A gyomorcsavarodást jobb tehát megelőzni, mint kezelni, ezért érdemes megszívlelni a következő lehetőségeket:
|
A külső és belső élősködők
Az élősködő vagy parazita élőlények, egy másik faj (a gazdafaj) egyedeinek testében vagy testfelszínén élnek, és annak testéből táplálkoznak. A kutyákban előforduló élősködőket két nagy csoportra lehet osztani: a test felszínén élő külső paraziták és a gazdafaj testének belsejében élő belső paraziták.
A külső paraziták:
A legismertebb kutyákban előforduló külső paraziták: bolha, atka, és a kullancs.
A kutyákra három veszélyt jelentő közvetlen fertőző betegség terjedt el:
Ezek a külső élősködők okozta közvetlenül terjedő fertőző betegségek szerencsére már javarészt megelőzhetőek a modern, nagy hatásfokú készítményeknek köszönhetően.
Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk a külső paraziták által okozott közvetett betegségekről sem. Gondoljunk csak bele! Egy ártalmatlannak tűnő, ámde viszkető bolhacsípés következtében a kutyánk -főleg, amennyiben picit érzékeny is rá-, véresre vakarhatja magát, a sérült szöveteken keresztül pedig egyéb, másodlagos fertőzések is megtámadhatják a kedvencünket. Ennek tudatában érdemes nagy hangsúlyt fektetni a külső paraziták elleni védelemre, amelyre már több, különböző készítmény közül választhatunk.
Legdivatosabbak a szájon át adható tabletták, a nyakörvek és a rácsepegtetős spot-on készítmények. Mi a Luxury Guards kennelben a spot-on készítményeket preferáljuk minden mással szemben. Ennek az oka rendkívül egyszerű: falkában tartott kutyák esetében a nyakörv nem jó választás, mert lerágják egymásról. A szájon át adható tablettákban pedig egyszerűen nem bízunk. A legtöbb állatorvos javasolni szokta, a mi válaszink pedig mindig az, hogyha majd 10-15 év múlva is a piacon lesz a készítmény és bizonyíthatóan nincsen semmilyen hosszútávú, káros mellékhatása, akkor majd visszatérünk rá.
A belső paraziták:
A kutyákban előforduló bélférgek döntő többsége két fő csoportba tartozik:
A bélférgeknek ideális életteret biztosít egy kutya szervezete, mert táplálkozásuk és szaporodásuk a kutya élete végéig biztosított. Egy megfelelő immunrendszerrel rendelkező állat esetében, többnyire, még csak látható tünetek sem jelentkeznek. Egy egészséges, kifejlett kutya bélrendszere rendelkezik olyan védelmi rendszerrel, ami meg tudja akadályozni a kifejlett bélférgeknek olyan mennyiségben történő csoportosulását a belekben, hogy azok ott komolyabb károsodást tudnának okozni.
Bizonyos esetekben azonban komoly egészségkárosodást, esetlegesen a gazdaállat elhullását is okozhatják a bélférgek. A leggyakoribb kockázati tényezők:
Az igazi veszélyt azonban nem az jelenti, hogy a kifejlett férgek, vagy azok petéi és lárvái kis mennyiségben a kutyában vannak, hanem az, hogy a kutya aktív részesévé, elősegítőjévé válik a paraziták nagyfokú elterjesztésének. Ez pedig már az emberre is nagy veszélyt jelent!
Azonban, ha a kutya rendszeresen féregtelenítve van és az embertársai az alapvető higiéniai szabályokat betartják, akkor a fertőzés terjedésének veszélye minimálisra csökkenthető.
A rendszeresen féregtelenítés alatt a negyedévente történő széles spektrumú szerrel történő féreghajtást értjük. A nyers hússal etetett kutyáknak célszerű gyakrabban féregteleníteni!
A külső paraziták:
A legismertebb kutyákban előforduló külső paraziták: bolha, atka, és a kullancs.
A kutyákra három veszélyt jelentő közvetlen fertőző betegség terjedt el:
- Babesia
- Lyme-kór
- agyvelő és agyhártyagyulladás
Ezek a külső élősködők okozta közvetlenül terjedő fertőző betegségek szerencsére már javarészt megelőzhetőek a modern, nagy hatásfokú készítményeknek köszönhetően.
Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk a külső paraziták által okozott közvetett betegségekről sem. Gondoljunk csak bele! Egy ártalmatlannak tűnő, ámde viszkető bolhacsípés következtében a kutyánk -főleg, amennyiben picit érzékeny is rá-, véresre vakarhatja magát, a sérült szöveteken keresztül pedig egyéb, másodlagos fertőzések is megtámadhatják a kedvencünket. Ennek tudatában érdemes nagy hangsúlyt fektetni a külső paraziták elleni védelemre, amelyre már több, különböző készítmény közül választhatunk.
Legdivatosabbak a szájon át adható tabletták, a nyakörvek és a rácsepegtetős spot-on készítmények. Mi a Luxury Guards kennelben a spot-on készítményeket preferáljuk minden mással szemben. Ennek az oka rendkívül egyszerű: falkában tartott kutyák esetében a nyakörv nem jó választás, mert lerágják egymásról. A szájon át adható tablettákban pedig egyszerűen nem bízunk. A legtöbb állatorvos javasolni szokta, a mi válaszink pedig mindig az, hogyha majd 10-15 év múlva is a piacon lesz a készítmény és bizonyíthatóan nincsen semmilyen hosszútávú, káros mellékhatása, akkor majd visszatérünk rá.
A belső paraziták:
A kutyákban előforduló bélférgek döntő többsége két fő csoportba tartozik:
- fonálféreg
- galandféreg
- giardiasis
A bélférgeknek ideális életteret biztosít egy kutya szervezete, mert táplálkozásuk és szaporodásuk a kutya élete végéig biztosított. Egy megfelelő immunrendszerrel rendelkező állat esetében, többnyire, még csak látható tünetek sem jelentkeznek. Egy egészséges, kifejlett kutya bélrendszere rendelkezik olyan védelmi rendszerrel, ami meg tudja akadályozni a kifejlett bélférgeknek olyan mennyiségben történő csoportosulását a belekben, hogy azok ott komolyabb károsodást tudnának okozni.
Bizonyos esetekben azonban komoly egészségkárosodást, esetlegesen a gazdaállat elhullását is okozhatják a bélférgek. A leggyakoribb kockázati tényezők:
- a kutya immunrendszere legyengült (betegség, öregség stb.)
- kölyökkutya esetében
- vemhes vagy szoptatós anyaállatoknál
- a paraziták túlságosan elszaporodtak és túl sok tápanyagot vonnak el a gazdatesttől
Az igazi veszélyt azonban nem az jelenti, hogy a kifejlett férgek, vagy azok petéi és lárvái kis mennyiségben a kutyában vannak, hanem az, hogy a kutya aktív részesévé, elősegítőjévé válik a paraziták nagyfokú elterjesztésének. Ez pedig már az emberre is nagy veszélyt jelent!
Azonban, ha a kutya rendszeresen féregtelenítve van és az embertársai az alapvető higiéniai szabályokat betartják, akkor a fertőzés terjedésének veszélye minimálisra csökkenthető.
A rendszeresen féregtelenítés alatt a negyedévente történő széles spektrumú szerrel történő féreghajtást értjük. A nyers hússal etetett kutyáknak célszerű gyakrabban féregteleníteni!
Álvemhesség
Szuka kutyáknál előforduló igen gyakori, az erős ösztönökből adódó betegség.
Az álvemhesség egy ösztönös jelenség, ami a kutya őseire vezethető vissza. A farkasoknál a szaporodás a domináns alfa-pár előjoga. A falka legjobban vadászó egyede általában az alfa nőstény, aki ezáltal nem teheti meg, hogy a kölykök nevelése miatt kiessen a vadászatból. A kölykök nevelését kivétel nélkül rábízza a nála alacsonyabb rangú nőstényekre, akik az alfa távollétében tejet termelnek, hogy szoptatni tudják a kölykeit. Tehát az álvemhesség egy teljesen természetes jelenség, kedvenceink esetében viszont kellemetlen és nem kívánt tulajdonság.
Az álvemhesség a tüzelés befejezése után körülbelül két hónappal várható. Ebben az időben ellene meg a szuka, de fogantatás hiányában kölyök nem születik, csak a tejtermelés és az anyai viselkedés alakul ki: összegyűjti a játékait, fészket épít és bújósabb lehet.
Szerencsére az álvemhesség kezelése általában egyszerű és állatorvosi beavatkozás nélkül is megoldható. Mit kell tenni, ha a szuka álvemhes?
Általában a ridegtartás szokott a legcélravezetőbb lenni. Senki nem szívesen néz át a kutyáján, de ebben az esetben nagyon is célszerű. Diétával, takarmány megvonásával a kutya szervezete tudja, hogy táplálék hiányában nem fogja tudni felnevelni a "kölykeit", így az álvemhesség általában el is múlik. A kutyát ilyenkor ne szeretgessük, -pár napig lehetőleg tudomást se vegyünk róla-, mert felerősödnek az anyai ösztönei és csak ártunk vele!
Ha az álvemhesség nem szűnik meg egy hónap alatt vagy túl erősen jelentkezik -emlőgyulladással párosulva-, látogassuk meg állatorvosunkat!
A kutya tejét lefejni szigorúan tilos! A tej erősebben, nagyobb mennyiségben újra fog termelődni. Fejni csak orvosi utasításra, szélsőséges, gyulladt emlő esetén!
Az álvemhesség egy ösztönös jelenség, ami a kutya őseire vezethető vissza. A farkasoknál a szaporodás a domináns alfa-pár előjoga. A falka legjobban vadászó egyede általában az alfa nőstény, aki ezáltal nem teheti meg, hogy a kölykök nevelése miatt kiessen a vadászatból. A kölykök nevelését kivétel nélkül rábízza a nála alacsonyabb rangú nőstényekre, akik az alfa távollétében tejet termelnek, hogy szoptatni tudják a kölykeit. Tehát az álvemhesség egy teljesen természetes jelenség, kedvenceink esetében viszont kellemetlen és nem kívánt tulajdonság.
Az álvemhesség a tüzelés befejezése után körülbelül két hónappal várható. Ebben az időben ellene meg a szuka, de fogantatás hiányában kölyök nem születik, csak a tejtermelés és az anyai viselkedés alakul ki: összegyűjti a játékait, fészket épít és bújósabb lehet.
Szerencsére az álvemhesség kezelése általában egyszerű és állatorvosi beavatkozás nélkül is megoldható. Mit kell tenni, ha a szuka álvemhes?
- dédelgetett, begyűjtött tárgyak megvonása
- ne engedjük össze kölykökkel
- fizikai terhelés, fokozott séták
- duzzadt emlők borogatása
- ridegtartás (időszakos diéta, takarmány megvonás, ne szeretgessük)
Általában a ridegtartás szokott a legcélravezetőbb lenni. Senki nem szívesen néz át a kutyáján, de ebben az esetben nagyon is célszerű. Diétával, takarmány megvonásával a kutya szervezete tudja, hogy táplálék hiányában nem fogja tudni felnevelni a "kölykeit", így az álvemhesség általában el is múlik. A kutyát ilyenkor ne szeretgessük, -pár napig lehetőleg tudomást se vegyünk róla-, mert felerősödnek az anyai ösztönei és csak ártunk vele!
Ha az álvemhesség nem szűnik meg egy hónap alatt vagy túl erősen jelentkezik -emlőgyulladással párosulva-, látogassuk meg állatorvosunkat!
A kutya tejét lefejni szigorúan tilos! A tej erősebben, nagyobb mennyiségben újra fog termelődni. Fejni csak orvosi utasításra, szélsőséges, gyulladt emlő esetén!
Fül- és farokvágás
A fajta történelmében a fülvágásnak komoly funkciója volt. A fülsérülés nem okoz közvetlen életveszélyt, de az állat életébe is kerülhetett, ha a súlyosan vérző fül elvakította a kutyát pl. nagyvad vadászat közben. Gyakorlatilag a fül- és farokvágás azt a célt szolgálta, hogy eltávolítsák a kutyának azon részeit, amit más állatok/emberek viszonylag könnyen fel tudtak volna használni önmagával, a kutyával szemben.
Ma a Cane Corsok javarészt a társállat szerepét töltik be, és viszonylag ritkán találják magukat a Colosseum homokján állva egy oroszlánnal szemben. Könnyen belátható és kijelenthető, hogy a fülvágás már elvesztette eredeti funkcióját
Lássuk a leggyakoribb tévhiteket a fül- és farokvágással kapcsolatban!
A fülvágás valóban állatkínzás?
Normál esetben a kölyökkutyát kicsit sem viseli meg a kupírozás. Miután az altató kiürül a kiskutya szervezetéből, úgy rohangál és játszik, mintha mi sem történt volna. Problémát a seb elfertőződése okozhat, illetve az utókezelése kellemetlenséggel járhat. Nem maga a műtéti beavatkozás jelenti a legnagyobb kockázatot, hanem az altatás, illetve a beavatkozást elvégző orvos szakértelme és szépérzéke.
Azért kell fület vágatni, mert a lógó fül begyullad.
Álmomból felriadva is fel tudok sorolni legalább 100 kutyafajtát amelyeknek lógó füle van és mégsem vágják le nekik. A Cane Corso egy heterogén fajta és pont a fülvágás miatt a szelekciónál nagyon-nagyon sokadik szempont volt a fül alakulása. Ezen túlmenően teljesen szakmaiatlan összehasonlítani két teljesen különböző vérvonalból származó és teljesen más körülmények között élő kutyát. Semmilyen statisztikával vagy tanulmánnyal nincsen alátámasztva ez az állítás és nem is lesz soha.
A vadonban sincsen lógó fül, ez már az emberi beavatkozás következménye.
Persze, hogy az, ahogyan millió másik fajta kialakulása is. Ez továbbra sem magyarázza, hogy mivel másabb a Cane Corso, mint bármely másik fajta, amelyeknek nem lóg a füle mégsem vágják. Egy vadon élő állat életmódjából adódó előnyöket és hátrányokat összehasonlítani egy domesztikált állattal pedig egészen abszurd.
Az én vágatlan kutyám füle is gyakran begyulladt.
Párhuzamot vonni csak laboratóriumi körülmények között olyan kutyákkal lehetne, amelyek génállománya szinte teljes mértékben egyezik. Ezért teljesen irreleváns, hogy valaki másnak a kutyájának a füle hajlamos volt-e a gyulladásra vagy sem. Eltérő körülményeket nem lehet összehasonlítani!
A fül sérül a legkönnyebben, a másik kutya kárt tehet benne.
A kutyák játszanak, a Cane Corsok pedig durván játszanak. Így sajnos előfordul, hogy bármiféle rossz szándék nélkül is kárt tudnak tenni egymásban. Tény és való, hogy a fül az első számú célpont, amit szeretnek egymáson megtépázni, de ha nincs ló, jó a szamár is. Ha nem a másik fülét, akkor a lábát vagy nyakát tépik, vagy éppen amijét érik. Ez sem feltétlenül kell, hogy ok legyen a kupírozásra. Egyke kutyánál pedig nyilván nem is bír relevanciával ez az állítás.
A vágott fültől lesz típusos a Cane Corso.
A megfelelő anatómiától, a remek temperamentumból, a jó fejarányoktól és a kívánatos tekintettől, kisugárzástól lesz típusos egy kutya, nem a füleitől! Egy kiemelkedő minőségű Cane Corso füllel, farokkal is gyönyörű.
Konklúzió és a Luxury Guards kennel állásfoglalása a témában:
Összességében elmondhatjuk és tényként kezelhetjük, hogy a fülvágásnak ma már csak esztétikai okai vannak. Az emberek hajlamosak a legkülönbözőbb összetákolt ideológiákat felállítani, amelyekkel a saját igazukat kívánják alátámasztani. Azonban kijelenthető, hogy ezek a fül- és farokvágást pártoló nézetek közül sosem lett egyik sem tudományos módon alátámasztva.
A magyar állatvédelmi törvény mellett az FCI hivatalos fajtastandardje is tiltja a fül- és farokvágást, így a Luxury Guards kennelben nem áll módunkban elvégeztetni ezt a beavatkozást, illetve szerződésbe foglaljuk, hogy ezt a leendő tulajdonosok se tehessék meg.
Ma a Cane Corsok javarészt a társállat szerepét töltik be, és viszonylag ritkán találják magukat a Colosseum homokján állva egy oroszlánnal szemben. Könnyen belátható és kijelenthető, hogy a fülvágás már elvesztette eredeti funkcióját
Lássuk a leggyakoribb tévhiteket a fül- és farokvágással kapcsolatban!
A fülvágás valóban állatkínzás?
Normál esetben a kölyökkutyát kicsit sem viseli meg a kupírozás. Miután az altató kiürül a kiskutya szervezetéből, úgy rohangál és játszik, mintha mi sem történt volna. Problémát a seb elfertőződése okozhat, illetve az utókezelése kellemetlenséggel járhat. Nem maga a műtéti beavatkozás jelenti a legnagyobb kockázatot, hanem az altatás, illetve a beavatkozást elvégző orvos szakértelme és szépérzéke.
Azért kell fület vágatni, mert a lógó fül begyullad.
Álmomból felriadva is fel tudok sorolni legalább 100 kutyafajtát amelyeknek lógó füle van és mégsem vágják le nekik. A Cane Corso egy heterogén fajta és pont a fülvágás miatt a szelekciónál nagyon-nagyon sokadik szempont volt a fül alakulása. Ezen túlmenően teljesen szakmaiatlan összehasonlítani két teljesen különböző vérvonalból származó és teljesen más körülmények között élő kutyát. Semmilyen statisztikával vagy tanulmánnyal nincsen alátámasztva ez az állítás és nem is lesz soha.
A vadonban sincsen lógó fül, ez már az emberi beavatkozás következménye.
Persze, hogy az, ahogyan millió másik fajta kialakulása is. Ez továbbra sem magyarázza, hogy mivel másabb a Cane Corso, mint bármely másik fajta, amelyeknek nem lóg a füle mégsem vágják. Egy vadon élő állat életmódjából adódó előnyöket és hátrányokat összehasonlítani egy domesztikált állattal pedig egészen abszurd.
Az én vágatlan kutyám füle is gyakran begyulladt.
Párhuzamot vonni csak laboratóriumi körülmények között olyan kutyákkal lehetne, amelyek génállománya szinte teljes mértékben egyezik. Ezért teljesen irreleváns, hogy valaki másnak a kutyájának a füle hajlamos volt-e a gyulladásra vagy sem. Eltérő körülményeket nem lehet összehasonlítani!
A fül sérül a legkönnyebben, a másik kutya kárt tehet benne.
A kutyák játszanak, a Cane Corsok pedig durván játszanak. Így sajnos előfordul, hogy bármiféle rossz szándék nélkül is kárt tudnak tenni egymásban. Tény és való, hogy a fül az első számú célpont, amit szeretnek egymáson megtépázni, de ha nincs ló, jó a szamár is. Ha nem a másik fülét, akkor a lábát vagy nyakát tépik, vagy éppen amijét érik. Ez sem feltétlenül kell, hogy ok legyen a kupírozásra. Egyke kutyánál pedig nyilván nem is bír relevanciával ez az állítás.
A vágott fültől lesz típusos a Cane Corso.
A megfelelő anatómiától, a remek temperamentumból, a jó fejarányoktól és a kívánatos tekintettől, kisugárzástól lesz típusos egy kutya, nem a füleitől! Egy kiemelkedő minőségű Cane Corso füllel, farokkal is gyönyörű.
Konklúzió és a Luxury Guards kennel állásfoglalása a témában:
Összességében elmondhatjuk és tényként kezelhetjük, hogy a fülvágásnak ma már csak esztétikai okai vannak. Az emberek hajlamosak a legkülönbözőbb összetákolt ideológiákat felállítani, amelyekkel a saját igazukat kívánják alátámasztani. Azonban kijelenthető, hogy ezek a fül- és farokvágást pártoló nézetek közül sosem lett egyik sem tudományos módon alátámasztva.
A magyar állatvédelmi törvény mellett az FCI hivatalos fajtastandardje is tiltja a fül- és farokvágást, így a Luxury Guards kennelben nem áll módunkban elvégeztetni ezt a beavatkozást, illetve szerződésbe foglaljuk, hogy ezt a leendő tulajdonosok se tehessék meg.